· Koordinuje přípravu Minimálního preventivního programu a jeho zavádění ve škole nebo školském zařízení, podle aktuálních potřeb a podmínek program inovuje, podílí se na jeho realizaci a vyhodnocuje jeho účinnost.

· Odborně a metodicky pomáhá především učitelům odpovídajících výchovně vzdělávacích předmětů, ve kterých je možné vhodnou formou zavádět do výuky etickou a právní výchovu, výchovu ke zdravému životnímu stylu aj. oblasti preventivní výchovy.

· Poskytuje učitelům a ostatním pracovníkům školy nebo školského zařízení odborné informace z oblasti prevence, pravidelně je informuje o vhodných preventivních aktivitách pořádaných odbornými zařízeními.

· Navrhuje vhodné odborné a metodické materiály aj. pomůcky pro realizaci Minimálního preventivního programu a navazujících preventivních aktivit školy nebo zařízení.

· Sleduje ve spolupráci s dalšími pracovníky školy nebo školského zařízení rizika vzniku a projevy sociálně patologických jevů a navrhuje cílená opatření k včasnému odhalování těchto rizik a k řešení vzniklých problémů, informuje pracovníky školy nebo školského zařízení o způsobech řešení krizových situací v případech výskytu sociálně patologických jevů ve škole nebo školském zařízení.

· Uplatňuje ve své činnosti metody, které mají ověřenou účelnost, a lze u nich měřit efektivitu.

· Spolupracuje především s okresním metodikem preventivních aktivit, popř. krajským školským koordinátorem prevence, účastní se pravidelných porad organizovaných těmito pracovníky a zajišťuje přenos zásadních informací z jejich obsahu.

· Spolupracuje na základě pověření ředitele školy nebo školského zařízení se školskými a dalšími krizovými, poradenskými a preventivními zařízeními, se zařízeními realizujícími vzdělávání v prevenci a s institucemi zajišťujícími sociálně právní ochranu dětí a mládeže, zajišťuje informovanost žáků školy, jejich zákonných zástupců a pracovníků školy nebo školského zařízení o činnosti těchto institucí a organizací.

· Zpracovává podklady pro informaci o Minimálním preventivním programu školy nebo školského zařízení pro okresního metodika prevence, popř. krajského školského koordinátora prevence.

Respektujeme specifika naší školy, našich žáků a jejich rodičů, jsme k nim tolerantní, chápaví, ale důslední. Rodičům nabízíme v případě potřeby vhodnou pomoc a zprostředkujeme jim kontakty na další odborná pracoviště.

Na třídních schůzkách jsou rodiče informováni o konzultačních hodinách ŠMP a jsou seznámeni se Školním minimálním preventivním programem prostřednictvím webových stránek. Současně jsou rodiče seznámeni, že v případě podezření, že žák zneužívá návykovou látku, bude škola nucena informovat zákonné zástupce, zajistí dopravu k lékaři a pokud rodiče nebudou spolupracovat, bude podáno hlášení na Orgán péči o dítě (dále OPD).