Zabezpečení vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami

Žákem se speciálními vzdělávacími potřebami je žák, který k naplnění svých vzdělávacích možností nebo uplatnění a užívání svých práv na rovnoprávném základě s ostatními potřebuje poskytnutí podpůrných opatření. Tito žáci mají právo na bezplatné poskytování podpůrných opatření z výčtu uvedeného v §16 školského zákona.

Při práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami je nutná spolupráce školy, žáka, jeho rodičů a školského poradenského zařízení. Vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami uskutečňujeme formou skupinové a individuální integrace do samostatně zřízených tříd. Při diagnostikování speciálních vzdělávacích potřeb spolupracujeme se školskými poradenskými zařízeními.

Poradenskou podporu těmto žákům, jejich zákonným zástupcům a pedagogům zajišťuje školní pedagogické pracoviště, které tvoří:

– školní metodik prevence

– výchovný poradce

– třídní učitelé

– školní speciální pedagog./ etoped

Škola splňuje hygienické podmínky stanovené vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č.410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých, ve znění pozdějších předpisů a vyhláškou MŠMT č.107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění pozdějších předpisů.

Prostorové a materiální vybavení

• Odborné učebny: počítačová učebna, multimediální učebna, učebna výtvarné a hudební výchovy, 2 cvičné kuchyňky, 2 dřevodílny, keramická dílna s pecí
  • Tělocvična, posilovna, venkovní víceúčelové hřiště s umělým povrchem, tančírna
  • Herny a pracovny pro mimoškolní činnosti na pavilonu „D“
  • Lanové centrum
  • Interiérové sportoviště s petangovým hřištěm, minigolfovými moduly a vertikální horolezeckou stěnou
  • Učitelská knihovna
  • Kabinety pro jednotlivé sbírky
  • Samostatná místnost ŠD + příslušenství
  • Sborovna, 2 pracovny zástupce ředitele, ředitelna
  • Ubytovací zařízení
  • Školní kuchyně a jídelna

Technické a provozní vybavení

• 10 tříd vybaveno nastavitelným nábytkem
  • Počítačová učebna a multimediální učebna s připojením na internet
  • V každé třídě počítač pro potřeby žáků bez připojení na internet
  • Kabinety učitelů jsou vybaveny počítačem s připojením na internet
  • Keramická, výtvarná a divadelní dílna
  • Šatna se skříňovými botníky pro žáky

Mimoškolní aktivity

Velkou pozornost věnujeme mimoškolní činnosti, jejíž pestrá nabídka je každý rok konstituována tak, aby byl nejen vhodně stimulován volný čas dětí, ale aby byla zároveň posílena profilace školy, což je práce ve výtvarné, rukodělné a keramické oblasti, rekreační a sportovní oblasti, v divadelní a umělecké oblasti. Individuálním přístupem a kladnou motivací rozvíjíme jejich morální vlastnosti a zvyšujeme fyzickou zdatnost.

Pravidelně navštěvujeme literární pásma v Knihovně v Ořechově a v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Realizujeme exkurze do Anthroposu, Romského a Moravského zemského muzea, Botanické zahrady, ZOO. Dále každoročně navštěvujeme divadelní představení v divadle Radost. V rámci tělesné výchovy využíváme v zimním období bruslení na umělém kluzišti u Olympie a celoročně plavání v Nové Vsi.

Zájmové kroužky

Naše školské zařízení v odpoledních hodinách nabízí dětem volnočasové aktivity prostřednictvím zájmových kroužků:

sportovní zaměření          Sportovní kroužek, Capoeira, Fitness, Míčové hry, Hipo

umělecké zaměření          Keramika, Výtvarný kroužek

pracovní zaměření           Ruční práce, Konstrukční stavebnice, 3D tisk + robotika, Vaření

vzdělávací zaměření        Školní knihovna, Komunikační – Logo, Doučování